Grossův Mlýn pracuje dál, ještě tajněji

Speciální utajovaný tým Mlýn, který přes dva roky sbíral informace o citlivých kauzách pro dnešního premiéra Stanislava Grosse, pokračuje ve svých aktivitách. A to i přesto, že Grossův nástupce František Bublan označil existenci i práci Mlýnu za nesystémové řešení.
"Tento tým zatím zrušen nebyl, normálně pracuje," potvrdil včera ředitel protikorupční služby Jiří Pálka, do jehož kompetence nyní vedení policie Mlýn zařadilo.
O jaké kauzy se skupina kriminalistů nyní zajímá, to nikdo oficiálně říct nechce. Ministr Bublan včera dokonce znemožnil bývalým i současným členům týmu Mlýn o své práci veřejně mluvit - odmítl na žádost poslanců zprostit je mlčenlivosti.
Když na existenci Grossova týmu před měsícem upozornily HN, členové skupiny navíc začali podnikat kroky, aby svoji práci ještě víc utajili. Požádali Národní bezpečnostní úřad, který schraňuje citlivé informace o státní správě či firmách a spadá pod premiéra Grosse, aby mohli pracovat v kancelářích úřadu.
Tento krok je krajně neobvyklý a v praxi by znamenal, že aktivity Mlýnu - od nichž se distancovalo už i státní zastupitelství - by byly ještě hůře kontrolovatelné. "Je to divný postup. V areálu NBÚ se shromažďují citlivá data a policie tam nemá co dělat. NBÚ nemůže nikomu půjčovat kanceláře," konstatoval šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím.

Šéf protikorupční služby Jiří Pálka žádost o poskytnutí kanceláří zdůvodňuje tvrzením, že Mlýn vyšetřuje přísně utajovanou kauzu a policie nemá žádnou místnost, kde by mohla nerušeně vyslýchat svědky a pracovat s vysoce důvěrnými materiály.
"Je to normální. Rozhodně to není tak, že by se Mlýn chtěl před všemi schovat," prohlásil Pálka.
Ministr vnitra František Bublan přitom včera oficiálně uvedl, že všechny kauzy Mlýnu jsou vyšetřované v nejnižším stupni utajení. Není tedy zřejmé, proč vlastně tým speciální místnost potřeboval.

Pochyby potvrzeny...

Snahy detektivů Mlýnu o další tajnosti nakonec zbrzdil sám Národní bezpečnostní úřad. Jeho šéf rozhodl, že týmu žádnou místnost půjčovat nebude, protože ty samé prostory, o které detektivové žádali, má přímo Ministerstvo vnitra. "Ale když jsme o to NBÚ žádali, netušili jsme, že takovou místnost vnitro má. Teď už to víme, tak ji využijeme," reagoval na to šéf týmu Mlýn Vladimír Machala.
Aktivity Grossovy utajované policejní skupiny budou příští týden vyšetřovat poslanci výboru pro obranu a bezpečnost.
Ministr vnitra František Bublan jim včera předal své stanovisko k Mlýnu, z něhož zcela překvapivě vyplynulo, že se zásadní pochybnosti okolo Grossova týmu potvrdily.
Bublan totiž přiznal, že tým skutečně řídil výlučně ten, kdo ho založil: tedy ministr vnitra. Tuto skutečnost sám Stanislav Gross dosud popíral. Nejprve tvrdil, že jej řídil náměstek policejního prezidenta, pak zase odpovědnost přehodil na státní zastupitelství.
"Mlýn byl podřízen pouze tomu, kdo ho zřídil," napsal ale nyní Bublan v dopise, o jehož obsahu jsou HN informovány.
Bublan potvrdil i další informace HN, že Grossova skupina vznikla těsně před volbami v roce 2002 za zády policejních špiček. Napsal totiž, že vytvoření Mlýnu nebylo předjednáno s policejním prezidentem.
"Stanovisko pana ministra mě uspokojilo v tom, že pochyby jsou potvrzeny," komentoval Bublanovu analýzu šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím (ODS). "Mlýn řídil ještě coby ministr Stanislav Gross a dostával od něj informace. O to víc mě nyní zajímá, co ve skutečnosti takovýto tým, který je zcela vytržený z kontrolního systému policie, vlastně dělal," dodal Vidím.

...ale vše je prý v pořádku

Přes všechno, co Bublan přiznal, jeho závěr stále zní: práce Mlýnu byla standardní a nic neporušovala.
Vnitro dnes oficiálně tvrdí, že Mlýn pracoval na čtyřech závažných kauzách. Státní zastupitelství již konstatovalo, že tři z nich byly pro nedostatek důkazů odloženy. "Živý" je tedy jen případ. Bublan nicméně odmítá zveřejnit i ty kauzy, které šly do ztracena.
HN už v minulých týdnech napsaly, že detektivové Mlýnu kromě oficiálního zadání sbírali informace o vyšetřování citlivých ekonomických kauz. Byly mezi nimi machinace ve zkrachovalé Investiční a Poštovní bance, aktivity vlivné finanční skupiny PPF či obvinění někdejších manažerů České spořitelny. Kromě toho se skupina Mlýn zajímala o lidi spojené s televizí Nova, a to v době, kdy v této společnosti vrcholil souboj o ovládnutí televize.
Státní zastupitelství následně ve své zprávě pro ministra spravedlnosti konstatovalo, že nebylo v jeho silách kontrolovat práci týmu Mlýn, a proto neví, na čem přesně dělal. Aktivity Grossovy skupiny nekontrolovaly ani vnitřní složky ministerstva vnitra.
Poslanci příští týden rozhodnou, jestli kvůli Mlýnu vytvoří zvláštní vyšetřovací komisi.
Komise má totiž větší pravomoci a je pravděpodobnější, že by dosáhla například toho, čemu se zatím Bublan brání: zbavení mlčenlivosti všech bývalých i současných lidí z Mlýnu.