Skutečná cena za gripeny není známa

Na ranvej vojenské letecké základny v Čáslavi včera přistálo šest stíhaček Gripen. Armáda tak získá do pronájmu první ze čtrnácti špičkových letounů a zároveň začne splácet 19,6 miliardy korun.
Skutečná cena transakce ovšem zatím není známá. K necelým dvaceti miliardám je třeba připočítat (či odečíst) další peníze, které s gripeny souvisejí a o nichž se v některých případech bude rozhodovat až v následujících letech.
Aby byly gripeny skutečně bojeschopné, potřebují moderní protiletadlové rakety. Armáda počátkem dubna podepsala na americkém velvyslanectví smlouvu o nákupu dvaceti čtyř střel středního doletu Amraam. Vojsko za ně zaplatí téměř čtyři sta miliónů korun.
"Bez nich by gripeny byly jako policista bez pistole," řekl pro ČTK Miroslav Balous z časopisu Letectví a kosmonautika.
Armáda naopak ušetří za jiný typ raket Sidewender. Sto střel krátkého doletu darovala americká vláda českým vojákům v rámci zahraniční vojenské pomoci. Prvních dvacet raket dorazilo z USA už v roce 2002 a sloužily k ochraně vzdušného prostoru při pražském summitu NATO. Zbylých osmdesát střel převzali čeští vojáci počátkem dubna.

Základna za miliardy

Modernizace letiště v Čáslavi, kde budou mít gripeny svou základnu, vyjde na miliardy korun. Zatím byly investovány zhruba dvě miliardy korun, přičemž polovina byla hrazena z prostředků NATO. Upravily se například vzletové a přistávací dráhy, vybudovala se nová naváděcí světelná technika.
"Výstavba letecké základny bude pokračovat i v následujících letech. Na letošní rok má armáda vyčleněno asi půl miliardy korun," říká Jana Růžičková z tiskového oddělení generálního štábu.
Pro gripeny například zatím nejsou vybudovány nové hangáry, takže letouny jsou zaparkovány v úkrytech.
Další miliardy může stát zaplatit, pokud se po vypršení desetiletého pronájmu rozhodne, že si stíhačky koupí. Životnost gripenů je třicet let.
Opozice přitom od počátku nákup gripenů kritizuje. "Je to špatné, unáhlené a drahé rozhodnutí," prohlásil stínový ministr obrany Petr Nečas z ODS.
Vláda ovšem trvá na tom, že gripeny jsou správnou volbou. Také proto, že pronájem čtrnácti strojů doprovázejí doprovodné projekty pro české podniky za 25,5 miliardy korun.

Utajená spolupráce

Zda takzvané offsety přinesou českému průmyslu opravdu významné zakázky, zatím není možné kontrolovat. Ministerstvo průmyslu i švédsko-britské konsorcium Gripen International, které je dodavatelem stíhaček, totiž zatím jakékoli informace o dojednaných či vytipovaných obchodech tají.
"Při podpisu smlouvy podepsaly obě smluvní strany rovněž dohodu o mlčenlivosti," uvedla v březnu v oficiálním stanovisku společnost Gripen International. Sdílnější není ani Ministerstvo průmyslu, které ovšem slíbilo, že by první informace o offsetech mohlo sdělit na konci dubna, nejpozději ovšem v květnu, kdy se bude vyhodnocovat první rok dohody.
Vítkovice a další české podniky, s nimiž se původně do doprovodných projektů počítalo, jsou současným postupem zklamány. "Nikdo s námi doposud o ničem nejednal, ani příliš na podobné aktivity nespoléháme," řekla Eva Kijonková, mluvčí Vítkovic.
Martin Štícha z ministerstva průmyslu ovšem tvrdí, že se offsety zatím vyvíjejí velice dobře. Dodal, že vláda může konsorciu Gripen International udělit citelnou pokutu, pokud by svůj závazek neplnil.