Internet se příští rok "zdokonalí" v češtině. Lidé s příjmením Novák, Dvořák či Černý si budou moci zařídit adresy se všemi háčky a čárkami. A milovníci zvířátek budou moci vyměnit doménu zviratka.cz za česky znějící zvířátka.cz.
"V České republice plánujeme zavedení tohoto systému ke konci příštího roku," říká Jiří Dohnal, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které se o tuzemské adresy s koncovkou ".cz" stará.
Rychlejší byli v Evropě zatím jen Poláci a Švédové, kteří přehlásky, háčky, čárky a ostatní speciální znaky povolili v adresách již v září a říjnu letošního roku.
Od března přidají do adres devadesát dva nových znaků i Němci, Rakušané a Švýcaři. Německý premiér Gerhard Schröder tak bude moci i na internetu používat ve svém jménu přehlásku a opustit adresu Gerhard-Schroeder.de.

Zájem o háčky a čárky zatím není velký
V Evropě však o národní písmena v adresách velký zájem není.
"Ani náš trh to příliš nepožaduje. Zájem mají především registrátoři, kteří věří v nárůst počtu doménových jmen, a tudíž i tržeb," tvrdí Dohnal.
Již déle než dva roky si totiž mohou lidé pořídit "české" domény s koncovkami .com či .net. Jenže ani z více než třiceti tisíc lidí s nejrozšířenějším příjmením Novák si nikdo adresu Novák.com či Novák.net nezaregistroval. Přitom stačí zaplatit jen pětasedmdesát eur a adresa jim na dva roky patří.
Stejně tak nikdo zatím nevlastní například doménu Škoda-auto.com nebo Čedok.com. Z názvů českých firem je tak obsazená jako jedna z mála pouze Škoda. Ani o ní ale neměl zájem nikdo z Plzně nebo Mladé Boleslavi, ale lidé ze zahraničí.
Doménu Škoda.com vlastní Chorvat Oleg Frgačić z Rijeky. Majitelé domény Škoda.net jsou ještě z větší dálky. Zaregistrovala si ji firma Maximus Holding z tichomořského ostrovního státu Vanuatu.

Problémy s klávesnicí
Proč tuzemské firmy o adresy se speciálními znaky nemají zájem?
"Náš server je mezinárodní, zahraniční zákazníci nemohou používat háčky a čárky," odmítá v budoucnu počeštění internetové adresy své firmy mluvčí automobilky Škoda Auto Jaroslav Černý.
Naproti tomu cestovní kancelář Čedok je vstřícnější. "V budoucnu možná adresu s háčkem používat budeme. Uvidíme, jak diakritika uspěje v praxi. Základem ale zůstane nynější doména," říká obchodní ředitel firmy Tomáš Brejcha.
V současnosti totiž systém na internetu příliš nefunguje. Problémy jsou například s kódováním, aneb přeložením háčků a čárek do internetového jazyka bez diakritických znamének. Adresa Škoda.com by se tak správně měla kódovat jako bq--afq76277n77wj73b.com.
To ale většina programů na prohlížení internetových stránek nebo zasílání elektronických dopisů zatím neumí.
Navíc například v britských nebo amerických internetových kavárnách lidé jen stěží objeví na klávesnici "ř" či "č".
Přes všechny problémy se ale například firma AliaWeb rozhodla, že adresy pod doménou web.cz počeští již od března. "Do několika let se snad všechny problémy podaří odstranit a české adresy budou běžné," říká ředitel společnosti Jan Hřebíček.