Podnikatel očekává, že jeho Smokers' International Airways neboli Smintair bude lukrativním podnikem už na první lince mezi Düsseldorfem s početnou asijskou menšinou a Tokiem.


Schopmann řekl britským novinám, že zákaz kouření na palubách dopravních letadel je v podstatě podvod na cestujících. Společnostem podle jeho názoru nejde tolik o zdraví, ale o to, aby nemusely kupovat filtry do klimatizace a mohly jen cirkulovat vzduch uvnitř kabiny, a šetřily tak pohonné hmoty. Důkazem podle něj je, že se dříve v letadlech kouřilo, ale vzduch tam byl "čistší než na operačním sále".


Nebezpečí plynoucí z pasivního kouření jsou podle něj "velká tlustá lež". Kromě toho je na světě celá řada kuřáků, kteří si na dlouhé cestě z Evropy do Asie budou chtít zapálit.


Jinde nemají možnost - americká vláda zakázala na domácích letech kouření před 20 lety, v Japonsku je zákaz kouření v letadlech od konce století, v Evropě sice není oficiální zákaz, ale letecké společnosti ho zavedly samy. Podle Schoppmanna spousta lidí nyní nepodniká dlouhé cesty prostě proto, že si během 12hodinového letu nemohou zapálit.


Smintair si najal dva obří letouny Boeing 747-400. Lišit od ostatních společností se budou nejen tím, že se v nich bude moci kouřit, ale také tím, že poskytnou velké pohodlí.


Schoppmann je totiž vybaví pouhými 130 sedadly, aby cestující měli dost místa. V horním patře letadla, kde bývají exkluzivní sedačky, bude salonek, kam si budou moci cestující zajít protáhnout se, popovídat a zakouřit. Nová společnost slibuje i dobré jídlo a pohledné letušky. Na své si mají přijít i případní nekuřáci, protože Smintair na svých webových stránkách http://www.smintair.com slibuje, že bude mít v kabině čerstvý vzduch a bude tam lepší ovzduší než na palubě kterékoli jiné společnosti.


Výběr první linky, která by měla být v provozu od příštího března, je dán tím, že Düsseldorf se někdy označuje za "Tokio na Rýně". Žije tam asi 15.000 Japonců a asi 300 japonských firem má ve městě a jeho okolí evropská sídla.


Navíc Němci i Japonci patří mezi "kuřácké národy". Podle vládních výzkumů kouří asi čtvrtina Němců a asi polovina Japonců. "Očekáváme, že budeme mít vyprodáno," řekl Schopmann na základě těchto faktů sebejistě americkému deníku The New York Times.


Podnikatel nadšeně čeká na možný německý zákaz kouření na veřejných místech od příštího roku. "Hrají mi do ruky," řekl o tom novinářům.