Zavedení eura v Česku v roce 2010 je podle premiéra Mirka Topolánka nerealistické. S tímto termínem pracoval předchozí kabinet Jiřího Paroubka. Topolánek to dnes řekl novinářům po jednání se slovenským protějškem Robertem Ficem.
"My jsme již před volbami zpochybňovali termín 2010 jako termín nereálný," prohlásil Topolánek, který tak potvrdil dřívější stanoviska svých kolegů z ODS. "My jsme přeci jenom kousíček za Slovenskou republikou, nás některé reformy na výdajové straně rozpočtu teprve čekají," dodal.

Ani podle ekonomů není přijetí eura v roce 2010 reálné. Spíše ho vidí mezi roky 2012 až 2013. Odklad prý dokonce může být i prospěšný a vést díky posilující koruně k rychlejšímu sbližování životní úrovně v EU a ČR. Nemá cenu vstupovat do eurozóny, pokud by hrozila rizika pro tuzemskou ekonomiku, shodují se analytici. "Uspěchané přijetí eura v okamžiku, kdy na něj ještě ekonomika není zralá, by ekonomiku poškodilo. V extrémním případě a při souběhu několika nepříznivých okolností by dokonce mohlo dojít až k poklesu životní úrovně," varovala Markéta Šichtařová z Next Finance.

Analytik Raiffeisenbank Aleš Michl označil však již dříve zpoždění přijetí eura za silně negativní zprávu pro kurz koruny. S tím souhlasí i Šichtařová. "Pravděpodobnost přijetí eura v roce 2010 se blíží nule. Za těchto okolností hledají londýnští hráči jen velmi složitě důvody proč nakupovat korunu," uvedla. Koruna v posledních dnech oslabuje; dnes dopoledne stála na 28,55 za euro.

Zklamání podnikatelů

Podnikatelé jsou opožděním zklamáni. "V zájmu podnikatelské veřejnosti je, aby k zavedení eura došlo co nejrychleji. Rok 2010 považuji za nejpozdější možný termín," řekl již dříve prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Odložení vstupu do eurozóny podle něj povede k znevýhodnění českých podnikatelů a snížení jejich konkurenceschopnosti v porovnání se subjekty ostatních "nových" členských zemí EU.

Slovenská vláda a centrální banka počítají s přechodem na společnou měnu v roce 2009. Ficova vláda tento termín potvrdila, ačkoli zpočátku nejednoznačnými vyjádřeními po svém červencovém nástupu znervózněla finanční trhy.

EU se zatím jakýchkoli komentářů na adresu případného zpoždění přijetí eura v České republice zdržela. Podle mluvčí Evropské komise Amelie Torresové se EU bude Českem zabývat, až začne studovat takzvaný konvergenční program, který jednotlivé členské země, jež počítají se zavedením společné měny, musejí každoročně předkládat. To však nebude dříve než v listopadu letošního roku.

Topolánek a Fico dnes společně kritizovali "dvojí metr" unie v podmínkách pro euro. Zatímco starší členské země často Maastrichtská kritéria neplní, pro nové členské státy s rychle rostoucími ekonomikami jsou podle předsedů vlád zbytečně přísné. Takto znevýhodňované země by měly podle Topolánka postupovat v požadavcích na Brusel společně.