Balkán vede novou válku - o rakiji

Evropská unie způsobila na Balkáně nové války. Mrtví ale nejsou, vojska se nešikují, přesto jde o hodně - o potenciálně velké zisky z prodeje národních nápojů či potravin pod původním názvem na trhu EU.
První bitvy už znají své vítěze. Slovinsko si jako první stihlo zaregistrovat ajvar, lahodnou rajčatovo-paprikovou směs, která na Balkáně doplňuje tradiční maso pečené na roštu. Na ajvar jako součást národní kuchyně si přitom dělají nároky především Chorvati.
Nejostřejší bitvy se ale vedou o alkohol. Maďarsko může v unii prodávat nápoj ze švestek, označovaný jako pálinka, který si chtělo nechat zaregistrovat sousední Rumunko. Poražená Bukurešť musí napřít své úsilí jiným směrem, jak o tom svědčí titulky rumunských, bulharských a makedonských listů v posledních dvou týdnech.
"Začala válka o rakiji," oznámil rumunský deník Evenimentul Zilei poté, co bulharská vláda oznámila, že chce registrovat značku u Evropské komise. Proti se okamžitě vzbouřili Makedonci a Rumuni, kteří si na pálenku ze švestek dělají také nárok. V Srbsku se rakije říká nejen slivovici, ale obecně všem pálenkám z ovoce. Rumunsky se tradiční ovocné pálence říká cujka, což si nikdo ze sousedů zaregistrovat nechce.
Podobně chce Sofie registrovat i mastiku, kořalku dochucenou mízou ze středomořského keře stejného jména, což nesou zvláště těžce Makedonci. "Makedonii hrozí, že zůstane bez označení obou svých národních nápojů," varoval makedonský list Dnevnik.
Rumunsko a Bulharsko by do Evropské unie měly vstoupit v roce 2007. Makedonie do unie chce také, nezahájila ještě ani jednání. Chorvatsko by mělo letos dostat první posudek Evropské komise a vláda chce stihnout rozšíření také v roce 2007.
"Nápoj, který se vyrábí pod tradičním názvem v celém regionu, by si neměla registrovat jen jedna země," citovaly rumunské listy státního tajemníka rumunského ministerstva zemědělství Valeria Steria.
Makedonský výrobce nejznámější mastiky Grozd se brání podle bulharského deníku Sega tím, že výroba mastiky má v makedonské Strumici tradici tří století. Makedonská vláda má tři měsíce, aby u Evropské komise vznesla námitky a dodala argumenty o tom, že mastika je makedonský národní nápoj.