PRAHA 29. března (frn-iHNed, ČTK) - Dnes začíná Týden neklidu, protestní akce vysokoškolských studentů. Jejím cílem je upozornit veřejnost i politiky na dlouhodobé nedostatečné financování vysokých škol. Od pondělí do pátku se v Olomouci, Praze, Ústí nad Labem, Ostravě a několika dalších městech budou konat happeningy, diskuse či filmové projekce. Vrcholem bude ve čtvrtek demonstrace studentů v Praze. Studenti se shromáždí ve třináct hodin na Ovocném trhu a poté se přesunou před Parlament ČR.


Akci iniciovali studenti Univerzity Palackého v Olomouci. Už loni v listopadu zorganizovali symbolickou kremaci vysokých škol a urnu s popelem odvezli do Prahy. Studenti chtějí, aby Česká republika zvýšila výdaje na vysoké školství. Ve srovnání se zeměmi EU na ně dává málo, jen 0,8 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v EU je to průměrně 1,5 procenta, uvádějí. Vysokoškoláci upozorňují na to, že se nedostatek peněz odráží na kvalitě výuky a špatném vybavení škol.


"Náš cíl je jasný: prostřednictvím studentských happeningů, informačních kampaní a veřejných diskusí chceme upozornit na to, že české veřejné vysoké školství se kvůli povážlivě nezodpovědnému přístupu ze strany naší politické reprezentace ocitá ve stále hlubší krizi. Politici sice občas okázale zdůrazní význam vzdělání pro náš stát a čas od času dokonce vyhlásí podporu vysokoškolského vzdělávání za svoji prioritu; fakta a čísla ale mluví jinak," uvádí se na webových stránkách organizátorů akce.


První lékařská fakulta UK


Transparent s upozorněním "nenechte vysoké školy vykrvácet" visí ode dneška na budově 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Karlově náměstí. Chtějí upozornit na nedostatečné množství peněz pro vysoké školy. "Zhoršuje se kvalita výuky, protože odcházejí mladí kvalitní pedagogové," informoval novináře student čtvrtého ročníku lékařské fakulty Marek Hilšer.


Pro mladé lidi není vůbec lákavé zůstávat na univerzitě a učit, protože jejich platy jsou velice nízké a je problém z nich vyžít, podotkli jeho kolegové. Mnoho jich odchází do zahraničí. Domácí fakulty jim nenabízejí ani kvalitní technické zázemí pro práci, dodal Hilšer. Na starých přístrojích pracují i studenti, třeba budoucí zubaři se učí na přístrojích starých 25 let. "Medicína jde strašně rychle dopředu a my nemáme možnost učit se na moderních přístrojích," poznamenal.


Medikům přišel s vyvěšením transparentu pomoci jejich kolega z filozofické fakulty Rostislav Valvoda. Studenti této školy si stěžují na nedostatek literatury či malé posluchárny. Pedagogové z fakulty mají nízké platy, proto shání granty nebo mají ještě jednu práci, času na studenty pak nemají moc, připustil.


Studenty přišel podpořit i děkan 1. lékařské fakulty Štěpán Svačina. Podle něj je situace na vysokých školách kritická už několik let. Zatím na ni upozorňovali jen rektoři a děkani. "Myslím si, že teď studenti pochopili, že jde o jejich vzdělání a že je jejich výuka vysloveně problémová. Je důležité, že se zaktivizovali," prohlásil před novináři.


Uvedl, že příspěvky na studenta, které vysoké školy dostávají od státu, jsou už mnoho let stejné, i když se náklady na vzdělání zvyšují. Například na studenta stomatologie dostanou 70.000 korun, přitom reálné náklady jsou 200.000 korun, dodal. A tak nemají dostatek odborné literatury, míst u počítačů, chybí jim moderní vybavení a je málo peněz na platy pedagogů.


Univerzita Palackého v Olomouci


Happeningem nazvaným Třesení oslem zahájili dnes studenti a učitelé Univerzity Palackého v Olomouci Týden neklidu. Na Horním náměstí hanácké metropole se shromáždilo několik set členů akademické obce. Veřejnost si mohla vyslechnout nejen projevy o situaci na univerzitě, ale přihlížela i symbolickému odstřelu vysokoškoláků či hře Študente, nezlob se.


"Všichni uznávají, že vysoké školy mají málo peněz, ale není nikdo, kdo by se ujal nápravy. Proto jsme se tu shromáždili, abychom dali najevo, že se věc musí řešit," uvedl před účastníky happeningu pedagog Jiří Štefanides.


Ústřední postavou akce se stal obří osel, který měl symbolizovat dialog vysokoškoláků s politiky. "Je to pohádková metafora na to, jakým způsobem se odehrává komunikace studentů, učitelů, vysokoškolských senátů a dalších s politickou reprezentací... Pokud žádáme něco od vlády, je to zafinancování reformy vysokých škol. To by měl zprostředkovat symbolický oslík. Pokud je jím zatřepáno a peníze se nesypou, znázorňuje to situaci, v níž se nacházíme," prohlásil jeden z organizátorů akce Pavel Bednařík, student Filozofické fakulty.


Happeningu se kromě studentů zúčastnili i pedagogové. "Kromě obecně neutěšitelného stavu vysokých škol mě k účasti přiměl i každoměsíční pohled na výplatní pásku, kterou mi univerzita dává. Pohled je to neradostný a nutí mě, abych si ve volném čase sháněl další zaměstnání, která mě uživí," řekl odborný asistent Jakub Dürr.