PRAHA 30. března (frn-iHNed) - Do studentské akce nazvané Týden neklidu, která má upozornit na nedostatečné financování českých vysokých škol, se zatím zapojilo devět vysokých škol z celkových čtyřiadvaceti, potvrdil to redakci iHNed.cz Adam Šůra, tiskový mluvčí pražských organizátorů Týdne neklidu.


Šůra prohlásil, že se jedná o spontánní akci, která vychází z řad vysokoškolských studentů. Do této akce se zatím zapojily následující vysoké školy: Univerzita Karlova v Praze, ČVUT, Univerzita Palackého v Olomouci, JAMU v Brně a univerzity v Ostravě, Ústí nad Labem, Liberci a Hradci Králové.


Rektor Masarykovy univerzity (MU) Jiří Zlatuška se pro redakci iHNed.cz vyjádřil, že Týden neklidu nepodporuje a také uvedl, že mu není známo, že by některý ze samosprávných orgánů MU tuto akci podporoval.


"Jsem přesvědčen o tom, že vysoké školy potřebují vyšší míru podpory z veřejných rozpočtů, ale ani zdaleka nespatřuji problémy veřejného vysokého školství pouze ve finanční rovině. Transformace vysokých škol musí především započít zevnitř - a zde je v řadě komparativních ukazatelů vidět, že se vysoké školy v Česku velmi výrazně liší," řekl Zlatuška.


Zlatuška dále zdůraznil, že právě současná Špidlova vláda realizovala v letošním rozpočtu nesrovnatelně více, než předchozí vlády. Reforma vysokého školství by se měla orientovat především na reformu financování ubytování studentů, restrukturalizaci nabídky studijních programů, modernější přístup při výběru studentů během přijímacího řízení a zavedení poplatků za studium, doplnil Zlatuška.


Rektor Masarykovy univerzity uzavírá, že "v křiku o peníze má jít skutečně o zájem vysokoškolské vzdělanosti a nikoli pouze o zájem institucí."


Naopak rektor Univerzity Karlovy (UK), Ivan Wilhelm, studentský Týden neklidu podporuje. "Bylo by potřeba systematickou a rozsáhlejší péči o vysoké školy, řekněme ze strany veřejnosti, ale především ze strany státu," řekl ve včerejším rozhovoru pro Rádio Impuls.


"Není to o penězích. Moje ambice by byla taková, že bych se velmi rád bavil s politiky dost intenzivně a dost zevrubně o tom, jak to na VŠ vypadá a jak by to na vysokých školách mělo vypadat," dodal rektor UK. Připustil však, že ovlivnit rozhodování politiků může jako rektor velice chabě.


"Jsem si jist, že se s penězi neplýtvá," odtušil. "Školné je marginální záležitost," dodal. Pokud nebudou politici reagovat, studenti počítají s dalšími akcemi, potvrdil Wilhelm. Hlavní problém současného vysokého školství spatřuje rektor UK v podpoře špičkového výzkumu na univerzitách, který je nemyslitelný bez špičkové podpory.


Týden neklidu má vyvrcholit ve čtvrtek 1. dubna, kdy se studenti shromáždí ve třináct hodin na Ovocném trhu a poté se přesunou před Parlament ČR, respektive na Malostranské náměstí. Šůra odhaduje počet studentů na jeden tisíc.