ATÉNY, 28. srpna

Rychlostní kanoista Martin Doktor se vrátí z olympijských her v Aténách bez medaile. Dvojnásobný vítěz z Atlanty skončil ve finálové jízdě na 500 metrů na pátém oh04_kanoistika_doktor_vous_in.jpg ()místě. Z prvenství se radoval po výborném finiši mistr světa Andreas Dittmer z Německa, který před čtyřmi lety v Sydney triumfoval na dvojnásobné vzdálenosti. Stříbro získal čerstvý šampion na kilometrové trati David Cal ze Španělska a třetí místo obsadil ruský favorit Maxim Opalev.

Doktor jel mimo vysněné medailové pozice již od startu, kdy do čela vyrazil jako blesk Opalev. Dlouho to vypadalo, že pětadvacetiletý Rus, který se v Řecku zaměřil pouze na tuto trať, získá suverénně zlatou medaili. V polovině závodu měl na své nejbližší pronásledovatele náskok více než dvě vteřiny.

V závěrečné dvoustovce však Dittmer i Cal jeho náskok zlikvidovali a rozdělili si první a druhé místo. Zrychlil i Doktor, ale na více než pátou pozici jeho finiš nestačil. Po čtvrtém místě na kilometru tentokrát dělily třicetiletého sezemického kanoistu od bronzu jen dvě desetiny.

Pádlo půjde do kouta
Doktor byl po závodu plný emocí, nechtěl se pouštět do větších rozborů. "Jsem rád, že to mám za sebou, nerad, že nemám medaili, na nějaké hodnocení je ale brzy. Rozhodně nejsem naštvaný, ale ani výrazně spokojený," přemítal. Každopádně už se těším domů a tam na sport na nějakou dobu zapomenu," měl jasno. "Tohle na nějakou dobu uklidím," ukázal na pádlo.

Síla, únava, fakta
Po pátečním finále na kilometru si vytrpěl po velké únavě, snažil se jí setřást odpoledním spánkem. "Když jsem se probudil, bylo mi hodně zle, jak už dlouho ne. Ale nějak jsem se z toho nakonec dostal a myslím, že na vodě to nebylo poznat," prohlásil. Na břehu vypadal vcelku čile, rozdával úsměvy i vtipkoval. "Ale ani teď moc v pohodě nejsem, i když to dneska byla poloviční trať.

Doktor není z těch, kteří by se vymlouvali. Do kolonky fakta ale dnes zařadil skutečnost, že foukal vítr zezadu zprava, který mu jako levákovi nevyhovuje. "Pak ještě další fakt, nikoliv výmluva, jel jsem jediný všech šest jízd. Asi to bylo hodně," připustil, že mu v šestém závodu na olympiádě mohly dojít síly.
A co takhle vsadit všechno na jednu trať, druhou vynechat? "No jo, ale která by mi šla líp? Loni na mistrovství světa jsem si také víc věřil na kilák a byl jsem třetí na pětistovku. A tady od toho také nebylo daleko," vysvětloval.

Výsledky - 500 metrů:
Muži, C1: 1. Dittmer (Něm.) 1:46,383, 2. Cal (Šp.) 1:46,723, 3. Opalev (Rus.) 1:47,767, 4. Žukovskij (Běl.) 1:47,903, 5. Doktor (ČR) 1:47,999, 6. Dalton (Kan.) 1:48,103, 7. Joob (Maď.) 1:48,195, 8. Atanasov (Bul.) 1:49,759, 9. Wang Ping (Čína) 1:49,903.