Strana Zelených prezentuje stejný názor na umístění protiraketového systému v České republice jako představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, který tvrdí, že je na jednotlivých státech Evropské unie, zda se rozhodnou pro účast na americkém protiraketovém zařízení. Podle místopředsedy Strany zelených Ondřeje Lišky se zelení postaví k umístění radaru v ČR kladně v případě prvotní dohody s EU a NATO.


"My předpokládáme, že by takové téma (základny USA v ČR a Polsku) mělo být v Radě Evropské unie projednáno na základě článku 16 smlouvy z Nice, který se týká společné bezpečnostní politiky. Tam si chceme poslechnout, jaké názory mají ostatní členové EU," řekl Liška.


Liška dodal, že pro SZ je důležité, aby česká vláda sladila své stanovisko k radaru nejprve s partnery v EU i v NATO, aby bylo jasné, že se nijak nenaruší vzájemné vztahy. "Pokud by to bylo možné, samozřejmě bychom rádi znali i jejich názor na budování tohoto systému jako takového, protože tak, jak je nabízen, nemá chránit primárně Evropu a možná nemá vůbec chránit Evropu. Z toho, co jsem se dozvěděl v USA, jasně vyplývá, že systém za určitých podmínek, které ale nejsou součástí tohoto návrhu, by mohl chránit i část Evropy. Ale v současné podobě tomu tak není," zdůraznil Liška.


Podle místopředsedy SZ mu informační návštěva USA umožnila získat zásadní informace o pozadí této problematiky, které jsou veřejné a mohou být pro rozhodování Česka klíčové. "Pochopil jsem, že debata v České republice utekla reálnému stavu věcí. To znamená, že jsme předstihli debatu v USA. Tam se diskuse bude odehrávat teprve v následujících měsících, začne nejdříve v dubnu či v květnu," řekl.


"Zatímco u nás už se volá po tom, abychom v referendu rozhodli o něčem, o čem ještě nemáme ani všechny informace, tak ve Spojených státech se teprve bude řešit základní otázka, zda tento systém vůbec chtít, a pakliže ano, kolik peněz na něj dát a jaké důsledky jeho rozmístění v Evropě může mít," tvrdí Liška.