radar-ebr-350-210.jpgAktivisté zatím od vlády nezaznamenali žádnou reakci. Stále však věří, že splnění požadavků je na dobré cestě. Podle nich protest prý zmobilizoval odpůrce radaru v Česku. "Ta hladovka vyslala dost jasný signál k lidem, kteří si to umístění podobně jako my nepřejí," řekl novinářům Tamáš. Podle něj podobnou protestní hladovku drží i někteří názorově blízcí aktivisté v dalších evropských zemích.

Tamáš a Bednář během hladovky pobývají ve veřejně přístupném místě v pražské Bělehradské ulici, kde se zároveň konají akce Humanistického hnutí. Dnes je údajně také přišel prohlédnout lékař, který konstatoval, že mají po pěti dnech bez jídla snížený tlak.

Většině české veřejnosti se podle průzkumů plány Američanů postavit v tuzemsku radar nezamlouvá. Americký záměr se nelíbí také Rusku. USA chtějí mít ve střední Evropě (ČR a Polsku) protiraketový deštník, protože se obávají útoků ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea. Pokud své plány Washington uskuteční, evropský systém sestávající z radaru a z deseti protiraketových střel v Polsku by mohl fungovat zhruba za pět let.

div style="width: 550px; padding: 5px 10px; font: bold 14px Arial; background-color: #96C1F1; color: white;">Čtěte také

Česko s USA již brzy podepíše dvě dohody, které stanoví podmínky pro vybudování amerického radaru v Česku. Hlavní smlouva je již hotová a čeká jen na podpis ministrů zahraničí obou států. O dohodě o pobytu vojsk se ještě bude jednat. Obě smlouvy však také podléhají souhlasu parlamentu a prezidenta.