Simona Holecová
www.ihned.cz/holecova
Praha, 22. 5. 2002
Ministerstvo školství si sice nechalo za velké peníze zjistit, jak jsou tuzemské školy vybaveny výpočetní technikou - ale výsledky průzkumu jen tak někomu neposkytne.
Český statistický úřad a posléze i Úřad pro veřejné informační systémy se předchozí dva měsíce pokoušely právě tyto údaje od resortu získat. Informace, které úřady potřebovaly pro zprávu o situaci republiky, jíž se země bude prezentovat na konferenci ministrů v Lublani už za čtrnáct dní, jim úředníci resortu nebyli schopni dodat.
"Bude to ostuda. Všechny země dodaly k situaci ve školství informace za rok 2001, jen my budeme mít v příslušné kolonce údaje za rok 2000. S dovětkem, že čerstvější čísla se nám nepodařilo připravit," říká tajemník předsedy Úřadu pro veřejné informační systémy (ÚVIS) Libor Vacek. "Pokoutně jsme to stahovali, odkud šlo. Z ministerstva školství nám přes urgence neposlali nic. A to jsme se obrátili hned na několik odborů," podotýká Vacek.
Ještě před ÚVIS se k datům o školství pokoušeli dostat lidé z Českého statistického úřadu, kteří právě pro ÚVIS zjišťovali údaje i z ostatních oblastí, například státní správy. Bezvýsledně.
Ministerstvo školství podle vládní zprávy zaplatilo za detailní průzkum, jak jsou na tom školy s počítači, téměř sto padesát miliónů korun. Resort tuto sumu odmítá - podle něj šlo o pouhých padesát tisíc. Další milióny údajně spolykaly platby za jiné služby. Faktury však resort ukázat nechce.
Výsledky počítačového výzkumu každopádně ministerští úředníci mají v rukou už od nového roku. "Analýzy situace se ovšem dělaly už dříve. Nejdříve v roce 1998, pak v roce 1999, v roce 2000 se data znovu ověřovala. V listopadu 2001 jsme obeslali školy dotazníky, ty jsme pak zpracovali - někdy v prosinci jsme výsledky detailního šetření předali ministerstvu. A neustále se to aktualizuje," tvrdí Jiří Chvojka z informačního centra projektu Internet do škol.
Drahomír Fránek z ministerstva školství, který má danou problematiku na starosti, tvrdí, že jde o nedopatření - požadavek obou úřadů prý na ministerstvu přehlédli.
"Minulý týden nás za to pokárali na radě vlády. Omluvili jsme se a dostali nový termín. Ten vyprší zítra. Samozřejmě to dodáme," slibuje Fránek.
Aktuální data se ovšem do oficiálních materiálů pro konferenci už nedostanou. Byť by pro Českou republiku vyzněla příznivě: Po dlouhých prodlevách se projekt zavádění internetu rozjel, škol s přípojkou přibývá každý den.
"Zasedání je už příliš brzy, do oficiálního dokumentu se to těžko podaří dostat. Leda, že bychom to na místě rozdávali jako dodatečnou přílohu - ale to se samozřejmě nehodí," tvrdí Vacek.
Lublaňská konference je podle odborníků velmi důležitá - země usilující o členství v Evropské unii na ní mají přiblížit vlastní situaci v oblasti výpočetní techniky. "Celé se to navíc koná ve spolupráci s Evropskou komisí, je to významná akce," podotkla Vlaďka Dufková, mluvčí ministra bez portfeje Karla Březiny, jenž bude republiku ve Slovinsku zastupovat.