Západočeské lázně investovaly stamilióny

Lázeňská města na západě Čech se důkladně chystají na letošní sezónu. Předcházely jí investice v hodnotě stamiliónů korun. Často se jedná o největší investice v historii lázeňských firem, které věří, že vylepšenou nabídkou služeb zvýší dosud stagnující poptávku, zejména ze strany movité zahraniční klientely.
"Pro přilákání nových klientů jsou podobné investice nutností. Záleží ale samozřejmě na druhu služeb, na které se jednotlivé lázně zaměřují. Leckteré společnosti u nás už nabízejí komfort, který předčí i standard obvyklý v zahraničí," říká Roman Koudele ze Svazu léčebných lázní ČR. Se skutečně štědrou investicí přišel nedávno Karlovarský Eden Group, do přestavby svého pětihvězdičkového "Spa & Wellness" hotelu Carlsbad Plaza dal přes 750 miliónů korun a pořídil za to rozsáhlý komplex, napojený na léčebný pramen Vřídlo a vybavený restauracemi, bazény, balneoprovozem, 160 luxusními pokoji včetně prezidentského apartmá a pokojů, vybavených vlastní saunou a vířivkou, to vše v ceně od 120 do 780 eur za noc. "Máme potenciál se během krátké doby vyšplhat na absolutní špičku českého hotelnictví," tvrdí generální ředitel hotelu Jakov Frankel.
V historii firmy rekordní investici 360 miliónů korun dokončily loni také největší české lázně - Lázně Františkovy Lázně. V prosinci zkolaudovaný největší západočeský aquapark Aquaforum má sloužit tuzemským i zahraničním hostům zdejších lázeňských domů, ale i ostatním lidem ze širokého okolí. "I čeští klienti jsou už stále náročnější a vyžadují špičkové i doplňkové služby. Nikdo z nich už dnes nechce přemýšlet o tom, co tady dělat. To mu musíme sami nabídnout," vysvětluje ředitelka Lázní Hana Heyduková.
Kvalita a nadstandardní služby - to je podle Petra Kroupy ředitele Lázní Konstantinovy Lázně - jediný recept na udržení "zhýčkané", tedy zejména zahraniční klientely a přilákání většího počtu domácí. "Konstantinky" jsou jednou z mála společností, kde loni neklesl počet německých hostů, ale naopak mírně vzrostl. I tady má podpořit další zájem hostů v historii firmy největší investice - do zahájení letošní sezóny chce firma za 50 miliónů dokončit rozsáhlou rekonstrukci lázeňského domu Prusík, vybudovat zde 150 lůžek v pokojích s kompletním příslušenstvím pod jednou střechou se stravováním a balenoprovozy. "Těžko můžeme očekávat, že bychom od našich pojišťoven dostávali více za pobyty tuzemských pacientů, naděje k růstu lázní je tedy jen u samoplátců," říká Kroupa.
Lázně rozšiřují nabídku služeb i kvůli reálné možnosti uzavírat smlouvy s německými zdravotními pojišťovnami, které už teoreticky mohou posílat do Čech své vlastní pojištěnce. V Karlovarském kraji už pro tyto účely loni vznikla organizace Medispa, tedy jakási databáze firem, která sdružuje lázně, vyhovující všem přísným podmínkám Evropského svazu lázní a garantuje německým pojišťovnám vysokou úroveň lékařské péče a dalších služeb pro jejich klienty. "Naše členství v Medispa zvyšuje šance na úspěch při jednání s tamními pojišťovnami," míní ředitel Lázní Jáchymov Eduard Bláha.
Lázně v Česku navíc předpokládají, že za osm až deset let se ceny po přepočtu kursů vyrovnají pro tuzemce i Němce a pak už si cizinci budou vybírat výhradně podle nabízené kvality a dopravní dostupnosti. "Němců výrazně ubude a budou spíš jezdit jen tam, kde to mají blízko, tedy především sem na západ Česka," prorokuje ředitel lázeňské společnosti v Konstantinových Lázních.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru